Murata Electronics LXDC2UR18A-120
Part No.:
LXDC2UR18A-120
Package:
9-SMD Module
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 2W
Series:
LXDC2UR
Package/Case:
9-SMD Module
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
1.8V
Current - Output (Max):
600mA
Power (Watts):
2 W
Features:
UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
87%
Standard Number:
1. How to order LXDC2UR18A-120 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the LXDC2UR18A-120 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LXDC2UR18A-120?
Image LXDC2UR18A-120
Part Number LXDC2UR18A-120
Manufacturer Murata Electronics
Series LXDC2UR
Package/Case 9-SMD Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 1.8V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 600mA
Power (Watts) 2 W
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 87%