Murata Electronics LXDC2UR12A-118
Part No.:
LXDC2UR12A-118
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
DC DC Converters
Package:
9-SMD Module
Description:
DC DC CONVERTER 1.2V 2W
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LXDC2UR
Package/Case:
9-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
1.2V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
600mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
82%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order LXDC2UR12A-118 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the LXDC2UR12A-118 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LXDC2UR12A-118?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LXDC2UR12A-118
Part Number LXDC2UR12A-118
Manufacturer Murata Electronics
Series LXDC2UR
Package/Case 9-SMD Module
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 1.2V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 600mA
Power (Watts) 2 W
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 82%