Murata Electronics LXDC2MB18G-425
Part No.:
LXDC2MB18G-425
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
DC DC Converters
Package:
4-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.LXDC2MB18G-425.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LXDC2MB
Package/Case:
4-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
1.8V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
50mA
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
86%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order LXDC2MB18G-425 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the LXDC2MB18G-425 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LXDC2MB18G-425?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LXDC2MB18G-425
Part Number LXDC2MB18G-425
Manufacturer Murata Electronics
Series LXDC2MB
Package/Case 4-SMD Module
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 1.8V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 50mA
Power (Watts) -
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 86%