Texas Instruments LP2950CZ-3.3
Part No.:
LP2950CZ-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.LP2950CZ-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
14 mA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-92-3
1. How to order LP2950CZ-3.3 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the LP2950CZ-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2950CZ-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP2950CZ-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2950CZ-5.0/NOPB LP2950CZ-3.3/NOPB LP2950CZ-3.0/NOPB LP2950CZ-3.3/LFT3 LP2950CZ-5.0/LFT3
Series - - - - -
Packaging Bulk Tray Bulk Cut Tape (CT) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V 3V 3.3V 5V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA 0.6V @ 100mA 0.6V @ 100mA 0.6V @ 100mA 0.6V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA
Current - Supply (Max) 14 mA 14 mA 14 mA 14 mA 14 mA
PSRR - - - - -
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C