XP Power IVB0112S24
Part No.:
IVB0112S24
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.IVB0112S24.pdf
Description:
DC DC CONVERTER SINGLE 24V 1W
Manufacturer:
XP Power
Series:
IVB01 (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42mA
Power (Watts):
1.008 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
81%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
CE, UKCA, UL
Standard Number:
1. How to order IVB0112S24 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the IVB0112S24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IVB0112S24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IVB0112S24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as IVB0112S24 pin diagram, IVB0112S24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IVB0112S24
Part Number IVB0112S24
Manufacturer XP Power
Series IVB01 (1W)
Package/Case 7-SIP Module, 4 Leads
Packaging Tube
Product Status Not For New Designs
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10.8V
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 42mA
Power (Watts) 1.008 W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 81%