Eaton - Electronics Division HCM1A1307V2-5R6-R
Part No.:
HCM1A1307V2-5R6-R
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCM1A1307V2-5R6-R.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 12A 8.3 MOHM SMD
Series:
HCM1AV2
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
18A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)