Eaton - Electronics Division HCM1A1307V2-3R3-R
Part No.:
HCM1A1307V2-3R3-R
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCM1A1307V2-3R3-R.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 16.5A 4.1MOHM SM
Series:
HCM1AV2
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16.5 A
Current - Saturation (Isat):
18A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)