Eaton - Electronics Division HCM1A1307V2-1R8-R
Part No.:
HCM1A1307V2-1R8-R
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCM1A1307V2-1R8-R.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 19A 2.94MOHM SMD
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
19 A
Current - Saturation (Isat):
24A
DC Resistance (DCR):
2.94mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
26MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)