Eaton - Electronics Division HCM1A1307V2-150-R
Part No.:
HCM1A1307V2-150-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCM1A1307V2-150-R.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 7A 23.4 MOHM SMD
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM1AV2
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
11A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
23.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)