Signal Transformer HCLC-100-6.8
Part No.:
HCLC-100-6.8
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCLC-100-6.8.pdf
Description:
TOR IND LOW CORE LOSS 100UH 6.8A
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
HCLC
Package/Case:
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
27mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)