Eaton - Electronics Division FP1309B1-R120-R
Part No.:
FP1309B1-R120-R
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.FP1309B1-R120-R.pdf
Description:
FIXED IND 120NH 60A 0.19MOHM SMD
Series:
FP1309
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
60 A
Current - Saturation (Isat):
72A
DC Resistance (DCR):
0.19mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.504" L x 0.327" W (12.80mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max):
0.346" (8.80mm)
1. How to order FP1309B1-R120-R on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the FP1309B1-R120-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP1309B1-R120-R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FP1309B1-R120-R FP1309B1-R150-R FP1309B1-R100-R
Part Number FP1309B1-R120-R FP1309B1-R150-R FP1309B1-R100-R
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Series FP1309 FP1309 FP1309
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type - - -
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 120 nH 150 nH 100 nH
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 60 A 60 A 60 A
Current - Saturation (Isat) 72A 64A 80A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 0.19mOhm 0.19mOhm 0.19mOhm
Ratings - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - - -
Size / Dimension 0.504" L x 0.327" W (12.80mm x 8.30mm) 0.504" L x 0.327" W (12.80mm x 8.30mm) 0.504" L x 0.327" W (12.80mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max) 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm)