Eaton - Electronics Division FP1007R6-R18-R
Part No.:
FP1007R6-R18-R
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.FP1007R6-R18-R.pdf
Description:
FIXED IND 180NH 61A 0.29MOHM SMD
Series:
FLAT-PAC, FP1007R6
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
61 A
Current - Saturation (Isat):
60A
DC Resistance (DCR):
0.29mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)