TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. FCI1608F-4R7M
Part No.:
FCI1608F-4R7M
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.FCI1608F-4R7M.pdf
Description:
IND 4.7UH 2.1OHM 15MA
Manufacturer:
Series:
FCI1608F
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.1Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
33MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order FCI1608F-4R7M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the FCI1608F-4R7M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCI1608F-4R7M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCI1608F-4R7M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCI1608F-2R2M FCI1608F-1R0M FCI1608F-4R7M FCI1608F-1R8M FCI1608F-R22M
Part Number FCI1608F-2R2M FCI1608F-1R0M FCI1608F-4R7M FCI1608F-1R8M FCI1608F-R22M
Series FCI1608F FCI1608F FCI1608F FCI1608F FCI1608F
Packaging Cut Tape (CT) Cut Tape (CT) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 2.2 µH 1 µH 4.7 µH 1.8 µH 220 nH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 15 mA 25 mA 15 mA 25 mA 50 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.15Ohm Max 600mOhm Max 2.1Ohm Max 950mOhm Max 800mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 45MHz 70MHz 33MHz 50MHz 150MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz 10 MHz 10 MHz 10 MHz 25 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0603 0603 0603 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm)