TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. FCI1608F-1R8M
Part No.:
FCI1608F-1R8M
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.FCI1608F-1R8M.pdf
Description:
IND 1.8UH 0.95OHM 25MA
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
25 mA
DC Resistance (DCR):
950mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order FCI1608F-1R8M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the FCI1608F-1R8M price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCI1608F-1R8M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCI1608F-1R8M.
Image FCI1608F-2R2M FCI1608F-1R0M FCI1608F-4R7M FCI1608F-1R8M FCI1608F-R22M
Part Number FCI1608F-2R2M FCI1608F-1R0M FCI1608F-4R7M FCI1608F-1R8M FCI1608F-R22M
Inductance 2.2 µH 1 µH 4.7 µH 1.8 µH 220 nH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 15 mA 25 mA 15 mA 25 mA 50 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.15Ohm Max 600mOhm Max 2.1Ohm Max 950mOhm Max 800mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 30 @ 10MHz 15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 45MHz 70MHz 33MHz 50MHz 150MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz 10 MHz 10 MHz 10 MHz 25 MHz
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm)