Panasonic Electronic Components ETQ-P6F8R2HFA
Part No.:
ETQ-P6F8R2HFA
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ETQ-P6F8R2HFA.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 7.2A 10.9MOHM SM
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
7.2 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
10.9mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.224" (5.70mm)