Eaton - Electronics Division EPM25361V-12R-2R5S
Part No.:
EPM25361V-12R-2R5S
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EPM25361V-12R-2R5S.pdf
Description:
DC DC CONV 30W 9-36VIN 12VOUT
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EPM25-1V (30W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
90%