Eaton - Electronics Division DR1050-821-R
Part No.:
DR1050-821-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.DR1050-821-R.pdf
Description:
FIXED IND 820UH 540MA 1.481 OHM
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DR1050
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
540 mA
Current - Saturation (Isat):
500mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.481Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)