Sumida America Components Inc. CEP125NP-1R4MC-U
Part No.:
CEP125NP-1R4MC-U
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CEP125NP-1R4MC-U.pdf
Description:
FIXED IND 1.4UH 15.5A 3.4MOHM SM
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CEP125
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.4 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15.5 A
Current - Saturation (Isat):
19.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)