Cincon Electronics Co. LTD CEB100W-24S24N
Part No.:
CEB100W-24S24N
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Eighth Brick
Description:
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 100W,
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CEB100W (100W)
Package/Case:
Eighth Brick
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
4.2A
Power (Watts):
100 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
90%