TDK-Lambda CCG10-24-05SF
Part No.:
CCG10-24-05SF
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CCG10-24-05SF.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
CCG1R5-10 (10W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, OCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:
89%