Pulse Electronics BMRF00171770470MB1
Part No.:
BMRF00171770470MB1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.BMRF00171770470MB1.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMRX
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
47mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
1. How to order BMRF00171770470MB1 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the BMRF00171770470MB1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BMRF00171770470MB1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BMRF00171770470MB1
Part Number BMRF00171770470MB1
Manufacturer Pulse Electronics
Series BMRX
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Molded
Material - Core -
Inductance 47 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6 A
Current - Saturation (Isat) 7.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 47mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)