Pulse Electronics BMMN001717702R2MX1
Part No.:
BMMN001717702R2MX1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMMN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
30 A
Current - Saturation (Isat):
33A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.693" L x 0.677" W (17.60mm x 17.20mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
1. How to order BMMN001717702R2MX1 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the BMMN001717702R2MX1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BMMN001717702R2MX1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BMMN001717702R2MX1
Part Number BMMN001717702R2MX1
Manufacturer Pulse Electronics
Series BMMN
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Molded
Material - Core -
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 30 A
Current - Saturation (Isat) 33A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.5mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.693" L x 0.677" W (17.60mm x 17.20mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)