Abracon LLC ATCA-04-431M-H
Part No.:
ATCA-04-431M-H
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ATCA-04-431M-H.pdf
Description:
FIXED IND 430UH 2A 150 MOHM TH
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ATCA
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
430 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.063" Dia (27.00mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)