aimtec AMSRD-15SNZ
Part No.:
AMSRD-15SNZ
Manufacturer:
aimtec
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AMSRD-15SNZ.pdf
Description:
DC/DC Converter 3.3V 1W
Manufacturer:
aimtec
Series:
AMSRD-NZ
Package/Case:
6-SMD Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
8V, 18V
Voltage - Input (Max):
21V, 36V
Voltage - Output 1:
15V, -15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA, 150mA
Power (Watts):
7.5 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
91%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order AMSRD-15SNZ on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the AMSRD-15SNZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AMSRD-15SNZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AMSRD-15SNZ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AMSRD-15SNZ AMSRD-9SNZ AMSRD-3SNZ AMSRD-6SNZ
Part Number AMSRD-15SNZ AMSRD-9SNZ AMSRD-3SNZ AMSRD-6SNZ
Manufacturer aimtec aimtec aimtec aimtec
Series AMSRD-NZ AMSRD-NZ AMSRD-NZ AMSRD-NZ
Package/Case 6-SMD Module 6-SMD Module 6-SMD Module 6-SMD Module
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 8V, 18V 12V, 7V 4.5V, 7V 7V, 8V
Voltage - Input (Max) 21V, 36V 27V, 36V 36V, 32V 28V, 36V
Voltage - Output 1 15V, -15V 9V, -9V 3.3V, -3.3V 6.5V, -6.5V
Voltage - Output 2 - - - -
Voltage - Output 3 - - - -
Voltage - Output 4 - - - -
Current - Output (Max) 500mA, 150mA 500mA, 200mA 500mA, 300mA 500mA, 250mA
Power (Watts) 7.5 W 4.5 W 1.65 W 3.25 W
Voltage - Isolation - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 91% 92% 89% 91%