Gowanda Electronics 24FP-681K
Part No.:
24FP-681K
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.24FP-681K.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.69A 0.026OHM
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.69 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
DC Resistance (DCR):
26mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
Height - Seated (Max):
1. How to order 24FP-681K on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 24FP-681K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 24FP-681K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 24FP-681K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 24FP-681K pin diagram, 24FP-681K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 24FP-181KLF 24FP-471KLF 24FP-221KLF 24FP-271KLF 24FP-681KLF
Part Number 24FP-181KLF 24FP-471KLF 24FP-221KLF 24FP-271KLF 24FP-681KLF
Series 24FP 24FP 24FP 24FP 24FP
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material - Core - - - - -
Inductance 1.8 µH 4.7 µH 2.2 µH 2.7 µH 6.8 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 5.43 A 4.01 A 5.22 A 5.03 A 3.69 A
Current - Saturation (Isat) 10A 5.5A 9A 8.2A 4.5A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 12mOhm Max 22mOhm Max 13mOhm Max 14mOhm Max 26mOhm Max
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Supplier Device Package Axial Axial Axial Axial Axial
Size / Dimension 0.215" Dia x 0.560" L (5.46mm x 14.22mm) 0.215" Dia x 0.560" L (5.46mm x 14.22mm) 0.215" Dia x 0.560" L (5.46mm x 14.22mm) 0.215" Dia x 0.560" L (5.46mm x 14.22mm) 0.215" Dia x 0.560" L (5.46mm x 14.22mm)