Gowanda Electronics 24FP-561K
Part No.:
24FP-561K
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.24FP-561K.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 3.84A 0.024OHM
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.84 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
24mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.215" Dia x 0.560" L (5.46mm x 14.22mm)