Gowanda Electronics 24FP-101K
Part No.:
24FP-101K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.24FP-101K.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 6.27A 0.09OHM TH
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
24FP
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
6.27 A
Current - Saturation (Isat):
13.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)