Delevan 2256-391L
Part No.:
2256-391L
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.2256-391L.pdf
Description:
FIXED IND 390NH 6.25A 9.5MOHM TH
Manufacturer:
Delevan
Series:
2256
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
390 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
6.25 A
Current - Saturation (Isat):
6.25A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
9.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.215" Dia x 0.561" L (5.47mm x 14.24mm)
Height - Seated (Max):
1. How to order 2256-391L on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 2256-391L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2256-391L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2256-391L.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 2256-391L pin diagram, 2256-391L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 2256R-17L 2256R-01L 2256R-02L 2256R-03L 2256R-04L
Part Number 2256R-17L 2256R-01L 2256R-02L 2256R-03L 2256R-04L
Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan Delevan
Series 2256R 2256R 2256R 2256R 2256R
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 22 µH 1 µH 1.2 µH 1.5 µH 1.8 µH
Tolerance ±15% ±15% ±15% ±15% ±15%
Current Rating (Amps) 1.61 A 5.5 A 4.69 A 4.45 A 4.34 A
Current - Saturation (Isat) 1.61A 5.5A 4.69A 4.45A 4.34A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 152mOhm Max 13mOhm Max 18mOhm Max 20mOhm Max 21mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size / Dimension 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm)