Bourns Inc. 2200LL-4R7-H-RC
Part No.:
2200LL-4R7-H-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.2200LL-4R7-H-RC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 17.1A 4 MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2200LL
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Sendust
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
17.1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max):
0.550" (13.97mm)