Bourns Inc. 2200LL-101-V-RC
Part No.:
2200LL-101-V-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.2200LL-101-V-RC.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 6.8A 27 MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2200LL
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Sendust
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
27mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)