Bourns Inc. 2200HT-561-H-RC
Part No.:
2200HT-561-H-RC
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.2200HT-561-H-RC.pdf
Description:
FIXED IND 560UH 2.7A 230 MOHM TH
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
2.7 A
DC Resistance (DCR):
230mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max):
0.550" (13.97mm)