Bourns Inc. 2200HT-100-H-RC
Part No.:
2200HT-100-H-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.2200HT-100-H-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 11.2A 14 MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2200HT
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
11.2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
14mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max):
0.550" (13.97mm)