Bourns Inc. 2100HT-121-H-RC
Part No.:
2100HT-121-H-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.2100HT-121-H-RC.pdf
Description:
FIXED IND 120UH 3.5A 94 MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2100HT
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
94mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max):
0.450" (11.43mm)