Bourns Inc. 1120-4R7M
Part No.:
1120-4R7M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.1120-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 11.4A 5 MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
1120
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.810" Dia (20.57mm)
Height - Seated (Max):
0.840" (21.34mm)
1. How to order 1120-4R7M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 1120-4R7M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1120-4R7M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1120-4R7M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1120-4R7M pin diagram, 1120-4R7M datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1120-120K-RC 1120-471K-RC 1120-4R7M-RC 1120-101K-RC 1120-271K-RC
Part Number 1120-120K-RC 1120-471K-RC 1120-4R7M-RC 1120-101K-RC 1120-271K-RC
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series 1120 1120 1120 1120 1120
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 12 µH 470 µH 4.7 µH 100 µH 270 µH
Tolerance ±10% ±10% ±20% ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 11.4 A 1.6 A 11.4 A 4 A 2 A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 9mOhm Max 355mOhm Max 5mOhm Max 80mOhm Max 213mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size / Dimension 0.810" Dia (20.57mm) 0.810" Dia (20.57mm) 0.810" Dia (20.57mm) 0.810" Dia (20.57mm) 0.810" Dia (20.57mm)
Height - Seated (Max) 0.840" (21.34mm) 0.840" (21.34mm) 0.840" (21.34mm) 0.840" (21.34mm) 0.840" (21.34mm)