Bourns Inc. 1120-1R0M
Part No.:
1120-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.1120-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 11.4A 3 MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
1120
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.810" Dia (20.57mm)
Height - Seated (Max):
0.840" (21.34mm)