Delevan 1008-082J
Part No.:
1008-082J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.1008-082J.pdf
Description:
FIXED IND 8.2NH 1.562A 50MOHM SM
Manufacturer:
Delevan
Series:
1008
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
8.2 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.562 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
2.7GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.085" (2.16mm)