INPAQ Technology Co., Ltd WIP201612S-1R0MLDG
Part No.:
WIP201612S-1R0MLDG
Manufacturer:
INPAQ Technology Co., Ltd
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.WIP201612S-1R0MLDG.pdf
Description:
POWER INDUCTOR 2016 1.0UH 20% DC
Manufacturer:
INPAQ Technology Co., Ltd
Series:
WIP201612S L
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
58mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order WIP201612S-1R0MLDG on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the WIP201612S-1R0MLDG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WIP201612S-1R0MLDG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image WIP201612S-R47MLDG WIP201612S-1R0MLDG WIP201612S-2R2MLDG
Part Number WIP201612S-R47MLDG WIP201612S-1R0MLDG WIP201612S-2R2MLDG
Manufacturer INPAQ Technology Co., Ltd INPAQ Technology Co., Ltd INPAQ Technology Co., Ltd
Series WIP201612S L WIP201612S L WIP201612S L
Package/Case 0806 (2016 Metric) 0806 (2016 Metric) 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core Metal Metal Metal
Inductance 470 nH 1 µH 2.2 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 4.6 A 3.1 A 2.2 A
Current - Saturation (Isat) 5A 3.8A 2.1A
Shielding Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 28mOhm Max 58mOhm Max 110mOhm Max
Q @ Freq - - -
Frequency - Self Resonant 120MHz 80MHz 50MHz
Ratings - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0806 0806 0806
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)