Amgis, LLC SWS-0.82-78
Part No.:
SWS-0.82-78
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SWS-0.82-78.pdf
Description:
FIXED IND 78UH 820MA 300MOHM SMD
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
78 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
820 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
300mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.285" (7.25mm)