TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. SWF 2012RIF-3R3M
Part No.:
SWF 2012RIF-3R3M
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SWF 2012RIF-3R3M.pdf
Description:
3.3 UH UNSHIELDED WIREWOUND INDU
Manufacturer:
Series:
SWF2012RIF
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
620mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
300mOhm
Q @ Freq:
12 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
70MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.087" L x 0.055" W (2.20mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)
1. How to order SWF 2012RIF-3R3M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SWF 2012RIF-3R3M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SWF 2012RIF-3R3M?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SWF 2012RIF-2R2M SWF 2012RIF-4R7M SWF 2012RIF-100M SWF 2012RIF-3R3M SWF 2012RIF-6R8M
Part Number SWF 2012RIF-2R2M SWF 2012RIF-4R7M SWF 2012RIF-100M SWF 2012RIF-3R3M SWF 2012RIF-6R8M
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 2.2 µH 4.7 µH 10 µH 3.3 µH 6.8 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 1.04 A 840 mA 560 mA 800 mA 700 mA
Current - Saturation (Isat) 740mA 520mA 360mA 620mA 420mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 220mOhm 430mOhm 850mOhm 300mOhm 145mOhm Max
Q @ Freq 13 @ 7.9MHz 14 @ 7.9MHz 14 @ 2.5MHz 12 @ 7.9MHz 14 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 87MHz 51MHz 31MHz 70MHz 46MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz 7.9 MHz 2.5 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0805 0805 0805 0805 0805
Size / Dimension 0.087" L x 0.055" W (2.20mm x 1.40mm) 0.087" L x 0.055" W (2.20mm x 1.40mm) 0.087" L x 0.055" W (2.20mm x 1.40mm) 0.087" L x 0.055" W (2.20mm x 1.40mm) 0.087" L x 0.055" W (2.20mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm)