TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. SWF 1608RIF-100M
Part No.:
SWF 1608RIF-100M
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SWF 1608RIF-100M.pdf
Description:
10 UH UNSHIELDED WIREWOUND INDUC
Manufacturer:
Series:
SWF1608RIF
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
280 mA
Current - Saturation (Isat):
280mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.85Ohm
Q @ Freq:
14 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)
1. How to order SWF 1608RIF-100M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SWF 1608RIF-100M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SWF 1608RIF-100M?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SWF 1608RIF-100M SWF 1608RIF-2R2M SWF 1608RIF-220M SWF 1608RIF-4R7M SWF 1608RIF-6R8M
Part Number SWF 1608RIF-100M SWF 1608RIF-2R2M SWF 1608RIF-220M SWF 1608RIF-4R7M SWF 1608RIF-6R8M
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 2.2 µH 22 µH 4.7 µH 6.8 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 280 mA 580 mA 200 mA 420 mA 340 mA
Current - Saturation (Isat) 280mA 600mA 200mA 400mA 340mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.85Ohm 560mOhm 3.61Ohm 970mOhm 200mOhm
Q @ Freq 14 @ 2.5MHz 16 @ 7.9MHz 14 @ 2.5MHz 16 @ 7.9MHz 16 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 36MHz 103MHz 24MHz 51MHz 43MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz 7.9 MHz 2.5 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0603 0603 0603 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm) 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm) 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm) 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm) 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm) 0.043" (1.10mm) 0.043" (1.10mm) 0.043" (1.10mm) 0.043" (1.10mm)