XP Power SVR10S05-TR
Part No.:
SVR10S05-TR
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SVR10S05-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V
Series:
SVR10 (10W)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Current - Output (Max):
1A
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
93%
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order SVR10S05-TR on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SVR10S05-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SVR10S05-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SVR10S05-TR.
Image SVR10S05-TR SVR10S05
Part Number SVR10S05-TR SVR10S05
Manufacturer XP Power XP Power
Series SVR10 (10W) SVR10
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 8V 8V
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output 1 5V 5V
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 1A 1A
Features Adjustable Output, Remote On/Off Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 93% 93%