XP Power SVR10S05
Part No.:
SVR10S05
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 8 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SVR10S05.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V
Manufacturer:
XP Power
Series:
SVR10
Package/Case:
10-SMD Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
93%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order SVR10S05 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SVR10S05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SVR10S05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SVR10S05.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SVR10S05 pin diagram, SVR10S05 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SVR10S05-TR SVR10S05
Part Number SVR10S05-TR SVR10S05
Manufacturer XP Power XP Power
Series SVR10 (10W) SVR10
Package/Case 10-SMD Module, 8 Leads 10-SMD Module, 8 Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Type Non-Isolated PoL Module Linear Regulator Replacement
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 8V 8V
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output 1 5V 5V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 1A 1A
Power (Watts) - -
Voltage - Isolation - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote On/Off Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 93% 93%