TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. SNL252018QF-1R0J
Part No.:
SNL252018QF-1R0J
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SNL252018QF-1R0J.pdf
Description:
FIXED IND 1.0UH 245MA 1.1OHM SMD
Manufacturer:
Series:
SNL252018QF
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
245 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.1Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
245MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.075" (1.90mm)
1. How to order SNL252018QF-1R0J on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SNL252018QF-1R0J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SNL252018QF-1R0J?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SNL252018QF-R22J SNL252018QF-47NJ SNL252018QF-10NJ SNL252018QF-1R0J SNL252018QF-33NJ
Part Number SNL252018QF-R22J SNL252018QF-47NJ SNL252018QF-10NJ SNL252018QF-1R0J SNL252018QF-33NJ
Series SNL252018QF SNL252018QF SNL252018QF SNL252018QF SNL252018QF
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 220 nH 47 nH 10 nH 1 µH 33 nH
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 450 mA 360 mA 530 mA 245 mA 400 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 500mOhm Max 500mOhm Max 260mOhm Max 1.1Ohm Max 420mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 25.2MHz 20 @ 100MHz 15 @ 100MHz 30 @ 7.96MHz 20 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 450MHz 1.2GHz 2.15GHz 245MHz 1.45GHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25.2 MHz 100 MHz 100 MHz 7.96 MHz 100 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 1008 1008 1008 1008 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm) 0.075" (1.90mm) 0.075" (1.90mm) 0.075" (1.90mm) 0.075" (1.90mm)