Gowanda Electronics SML32-271K
Part No.:
SML32-271K
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SML32-271K.pdf
Description:
MOLDED UNSHIELDED INDUCTOR
Series:
SML32
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
434 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.1Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
70MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.102" (2.60mm)