CUI Inc. PQS075-S12-S12-S
Part No.:
PQS075-S12-S12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
4-SIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PQS075-S12-S12-S.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 0.75 W, 11.4~12.
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQS075-S (0.75W)
Package/Case:
4-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
11.4V
Voltage - Input (Max):
12.6V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
62mA
Power (Watts):
744 mW
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
73%