Pulse Electronics PM2248.223NLT
Part No.:
PM2248.223NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PM2248.223NLT.pdf
Description:
IND COMPOSITE 17X16X13 SMT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM2248.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
17 A
Current - Saturation (Isat):
22A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.86mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.689" L x 0.650" W (17.50mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)