Max Echo PCLS2520-1R5M
Part No.:
PCLS2520-1R5M
Manufacturer:
Max Echo
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PCLS2520-1R5M.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.5A 130MOHM SMD
Manufacturer:
Max Echo
Series:
PCLS
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
130mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)
1. How to order PCLS2520-1R5M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PCLS2520-1R5M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PCLS2520-1R5M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PCLS2520-1R5M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PCLS2520-2R2M RDC1 PCLS2520-3R3M PCLS2520-1R5M PCLS2520-1R0M PCLS2520-R47M
Part Number PCLS2520-2R2M RDC1 PCLS2520-3R3M PCLS2520-1R5M PCLS2520-1R0M PCLS2520-R47M
Manufacturer Max Echo Max Echo Max Echo Max Echo Max Echo
Series PCLS PCLS PCLS PCLS PCLS
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 2.2 µH 3.3 µH 1.5 µH 1 µH 0.47 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 100mOhm 160mOhm 130mOhm 110mOhm 70mOhm
Q @ Freq - - - - -
Frequency - Self Resonant 40MHz 30MHz 50MHz 60MHz 100MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)