Max Echo PCLS2016-2R2M
Part No.:
PCLS2016-2R2M
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PCLS2016-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.2A 220MOHM SMD
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
DC Resistance (DCR):
220mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)
1. How to order PCLS2016-2R2M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PCLS2016-2R2M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PCLS2016-2R2M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PCLS2016-2R2M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PCLS2016-2R2M PCLS2016-3R3M PCLS2016-R82M PCLS2016-1R5M PCLS2016-4R7M
Part Number PCLS2016-2R2M PCLS2016-3R3M PCLS2016-R82M PCLS2016-1R5M PCLS2016-4R7M
Manufacturer Max Echo Max Echo Max Echo Max Echo Max Echo
Series PCLS PCLS PCLS PCLS PCLS
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 2.2 µH 3.3 µH 0.82 µH 1.5 µH 4.7 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 220mOhm 240mOhm 160mOhm 200mOhm 300mOhm
Q @ Freq - - - - -
Frequency - Self Resonant 40MHz 30MHz 80MHz 50MHz 30MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)