Max Echo PCLS2016-1R0M
Part No.:
PCLS2016-1R0M
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PCLS2016-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.4A 160MOHM SMD
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Cut Tape (CT)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
DC Resistance (DCR):
160mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)