Pulse Electronics PA2248.472NLT
Part No.:
PA2248.472NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PA2248.472NLT.pdf
Description:
IND COMPOSITE 17X16X13
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA2248.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
31 A
Current - Saturation (Isat):
44A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)